Deyimler Hapı Yutmak Deyimi

Deyimler

Hapı Yutmak Deyimi

Hapı yutmak kelimesi ne anlama geliyor? Türk Dili, tarih boyunca ilişki kurduğu medeniyetlerin (ülkelerin) dillerinden kelimeleri kendi bünyesine katmış ve bu sayede çok zengin bir dil oluşturmuştur. Hal böyle olunca, Türkçe ’de gündelik hayatta karşımıza çıkan bazı sözcüklerin ne anlama geldiğini bilemeyebiliyor, ilginç bulabiliyoruz.

Son zamanlarda anlamı merak edilen kelimelerden olan hapı yutmak ne demek? TDK’ye göre hapı yutmak sözcüğü ne anlama geliyor? Hapı yutmak kelimesinin kökeni ne? Hapı yutmak kelimesinin kaç anlamı var?, TDK’ye göre anlamı nedir? gibi soruların cevaplarını merak edenler için;

Hapı yutmak kelimesi dilimizde sıklıkla karşımıza çıkan sözcükler arasındadır. TDK’ye göre hapı yutmak kelimesi – kötü bir duruma düşmek – anlamındadır.
Bir şeyin artık gerçekleşme ihtimali kalmadığı, birisinin başına gelen kötü bir halden dolayı iflah olmaz mecraya girdiği, düzen bozulup hakikatin ortaya çıktığı, kötülüklerin sona erdiği durumlarda “Artık hapı yuttu, hapı yuttu sayılır…” gibi ifadeler kullanırız. Bu deyim bize Sultan IV.Murad zamanının yadigârıdır.

Sultan Murad’ın kave, müskirat (sarhoş edicimaddeler) ve mükeyyifatı (keyif verici maddeler) yasakladığı dönemde saray casuslarından biri, belki de kıskançlık sebebiyle, hekimbaşı Emir Çelebi,nin yasakları çiğnediği ve afyon kullandığına dair bir ihbarda bulunur.

Hapı yutmak kelimesi ne anlama geliyor, hapı yutmak ne demek, TDK’ye göre hapı yutmak sözcüğü ne anlama geliyor, Hapı yutmak kelimesinin kökeni ne, Hapı yutmak kelimesinin kaç anlamı var, TDK’ye göre hapı yutmak anlamı nedir? hapı yutmak, deyim, deyimler, deyimlerimiz, deyimlerin anlamları, 

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: