Bileşik Faiz

Bileşik Faiz

Anapara faize yatırılıp, her süre sonunda faizi ile birlikte, tekrar faize yatırılırsa, elde edilen toplam faize bileşik faiz denir. Başka bir şekilde bir borca faizin de faizinin işletilmesi olayına bileşik faiz denir.

Bileşik faiz uygulamasıyla, yapılan yatırım her türlü oluşabilecek riske karşı basit faize göre daha çok garanti altına alınmış olur.

Devamını oku…

Basit Faiz

Basit Faiz

Ödünç alınan paranın bir kimseye belli bir süre boyunca işletilmek üzere verilen ve paranın kullanımına karşılık alınan kâr a, aynı zamanda bu paranın kullanımı sonucunda karşı tarafa ödenen ücrete faiz denir. Başka bir deyimle; başkasına ait olan parayı belli bir süre boyunca kullanmamız karşısında ödemiş olduğumuz bedeldir. Bu bedel parayı veren taraf için kâr dır. 

Devamını oku…

Faiz

Faiz

Faiz, finans sektörünün en temel kavramlarından biridir. Tarihte ilk olarak Sümerliler tarafından MÖ 300 yıllarında  tarımda kullanılmıştır. Borç olarak verilen ürünler tohumlardır. Borcun karşılığında ise %20 daha fazla tohum, alacaklı tarafından geri alınmaktadır. Faiz sadece parasal değil, üretilen mallarında getiri oranı da vardır. Buna da faiz adı verilmektedir. Kısaca kar anlamına gelir. Faiz, ödünç alınan paranın bir kimseye belli bir süre boyunca işletilmek üzere verilen ve paranın

Devamını oku…

Banknot nedir?

Banknot nedir?

Banknotun sözlük anlamına bakıldığında, devlet bankası tarafından çıkarılıp piyasaya sürülen kağıt para anlamına geldiğini görüyoruz.  Banknot sözcüğü İngilizce’deki bank ve note yani banka ve not sözcüklerinin birleşiminden oluşmuştur.

Altın Para Standardının uygulanmadığı zamanlarda, para ihracına yetkili bir banka tarafından çıkartılan ve bankaya götürüldüğü zaman altına dönüştürülebilen bir kağıt veya sertifikadır.

Devamını oku…

Bitcoin Fiyatı 8 Bin Doları da Geçti.

Bitcoin Fiyatı 8 Bin Doları da Geçti.

Evet konu yine Bitcoin. Son günlerde herkes Bitcoin’den söz etmeye başladı. bu da Bitcoine olan merakın artmasına neden oluyor. Neredeyse duyanlar duymayanlara Bitcoin’den bahseder oldu. Bitcoin üzerindeki tartışmalar bitmek bilmiyor.  Çünkü Bitcoin rekora koşuyor.  Fazlasıyla dikkat çekiyor. Her seferinde rekoruna rekor ekliyor. Kripto para birimi Bitcoin son olarak 8 bin doların da üzerine çıkarak yeni tarihi zirvesine imza attı.

Devamını oku…

Cumhurbaşkanının Merkez Açıklaması

Cumhurbaşkanının Merkez Açıklaması

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan AK Parti İl Başkanları Toplantısında yaptığı açıklamada ekonomi ile ilgili açıklamalar yaptı.

“Faizler konusunda maalesef devletin bankaları dahi ciddi bir muhafazakarlık içindedir. Bu iş böyle yürümez, bunu çözeceğiz. Merkez Bankasının bağımsızlığı var müdahale etmeyin diyorlar. Müdahale etmediğimiz için faizler bu hale geliyor” dedi.

Devamını oku…

ASELSAN Hisselerine Tedbir Kararı

ASELSAN Hisselerine Tedbir Kararı

Son günlerde yaşanan dalgalanmalar sebebiyle, Borsa İstabul ve Sermaye Piyasası Kurulu kararıyla  Aselsan Hisseleri VBTS kapsamına alındı.

Önceki gün, Garanti Bankasını 44 milyar TL yi aşan piyasa değeriyle Borsa İstanbul’un en değerli kuruluşu olduktan sonra, hisselerinden sert hareketler sergilenen Aselsan’a  işlem yasağı getirildi.  

Devamını oku…

Her İsteyen Bitcoin Üretebilir mi?

Her İsteyen Bitcoin Üretebilir mi?

Evet, elinde bir bilgisayar ve internet ağı olan bulunan herkes “Rig” adı verilen cihazı satın alıp, ilgili yazılımı yükleyip bazı kurulumları yaptıktan sonra Bitcoin üretebilir. Bu cihaz birden fazla ekran kartının bir araya gelmesiyle oluşuyor. Cihaz da yapılması gereken

Devamını oku…

 Bitcoin Nasıl Kullanılıyor?

 Bitcoin Nasıl Kullanılıyor?

Bitcoin cep telefonu, bilgisayar veya internet üzerinde bulunan servis sağlayıcılar aracılığıyla, oldukça kolay bir şekilde açılan sanal cüzdanlarda biriktiriliyor.  Kredi kartı, Pay Pal gibi uygulamalarda devreye giren, üçüncü şahıs servislerde bu uygulamada mevcut olmadığı için Bitcoin’i tercih etmeye başlayanlar, bu para biriminin daha güvenli, basit ve ucuz olduğunu

Devamını oku…

Bitcoin Nedir?

Bitcoin Nedir?

Hayatımıza yaklaşık on sene önce Satoshi Nakamato takma adıyla bilinen gerçek kimliği  bilinmeyen  bir programcı tarafından giren, günümüzde fazlasıyla ilgi duyulan bir sistem yeni bir teknoloji, Bitcoin.

Küresel piyasalarda, Dolar ve Euro’ya alternatif olarak lanse edilen Bitcoin’in sembolü ฿’dir, Uluslararası kısaltması ise BTC olan, Bitcoin aslında bir sanal para birimidir. Bitcoin’in bir Merkez Bankası veya  diğer resmi kuruluşlarla ilgisi yoktur.

Devamını oku…