Deyimler “Keçileri Kaçırmak” Deyimi

Keçileri Kaçırmak

Sosyal ve toplumsal olaylara uyum sağlamayıp düşünce dengesini bozmak, aklını kaybetmek. Aklını oynatmak, delirmek, telaştan ya da öfkeden ne yapacağını bilemez hale gelmek anlamında kullanılır.

Hepimiz bir aile, bir topluluk içinde yaşıyoruz. Aile içi ilişkiler olduğu gibi, toplumun içinde de insanlarla ilişkimiz olacaktır. Bu ilişkilerin sağlıklı olması için karşılıklı güven, sevgi, saygı, hoşgörü ve fedakârlık gerekiyor. Her şeyi kafaya takmadan, olaylara sağlıklı ve mantıklı yaklaşıp meseleleri çözümlemeliyiz. Her şeyden önce uyumlu olmalıyız. Uyumsuzluklar beraberinde psikolojik rahatsızlıkları getirecektir.

“Keçileri Kaçırmak” Deyiminin Hikayesi

İnsuyu mağarası, Burdur’a 12 km. uzaklıkta olan, içinde sarkıt ve dikitlerle irili ufaklı göller bulunan Türkiye’nin en büyük ve en ilgi çekici mağaralarından biridir. Bu mağara sonradan keşfedilmiştir.

Dağda keçilerini otlatan bir çoban, öğle sıcağında, bir ağacın altında uyuyakalmış. Uyandığında keçilerin otladığı yerde bulunmadığını görmüş. Aramış, aramış, keçilerini bir türlü bulamamış. Kendi kendine, “Şimdi keçilerin sahibine ne söyleyeceğim? Ağa beni döve döve öldürür, koca sürü nereye kaybolur?” demiş. Çoban, sağa sola koştururken, “Çobanlık görevimi yapamadım, keçileri kaçırdım.” diye yakınırmış. Önüne gelene, “Keçileri kaçırdım, şimdi ben ne yapacağım?” diye sormaya ve anlamlı anlamsız konuşmaya başlamış. Köylüler de merak edip keçileri aramaya başlamışlar.

Bu arada suları içip serinleyen keçiler, mağaradan çıkmış, çobanın bıraktığı yerde otlamaya başlamışlar. Köylüler sürüyü yerinde bulunca şaşırmış ve keçileri tek tek saymışlar. Ortada bir durumun olmadığını gören köylüler, çobanın aklını oynattığına hükmetmişler.

Örnek:

Çocuklarımın yaramazlığı yakında bana keçileri kaçırtacak.

Keçileri kaçırmama az kaldı.

O adam hakkında “keçileri kaçırdı” diyorlar.

keçileri kaçırmak ne anlama geliyor, keçileri kaçırmak  deyimi, keçileri kaçırmak deyiminin hikayesi, keçileri kaçırmak ne demek, TDK’ye göre keçileri kaçırmak ne anlama geliyor, keçileri kaçırmak deyiminin kökeni ne, deyim, deyimler, deyimlerimiz, deyimlerin anlamları, 

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: