Boğa Piyasası Nedir?

Boğa Piyasası Nedir?

Boğa piyasasında genel bir iyimserlik hakimdir. Bu piyasa talebin patlamasıyla borsada fiyatların tırmanışa geçtiği dönemi ifade eder.

Boğa piyasası (bullish market), piyasanın yükseliş trendinde olduğu yani fiyatların gelecekte iyimser bir ortamda seyredeceği ve yatırımcıların alıma geçeceği dönemdir. Bu piyasada yatırımcılar için genel amaç daha ucuza alıp daha pahalıya satmak ve iyi bir kar elde etmektir. 

Bu terimin kökeninin, boğaların her şeyi boynuzlarıyla aşağıdan yukarıya kaldırdıkları inancından geldiği varsayılmaktadır.

Daha çok hisse senedi piyasaları ve altın gibi emtiada rastladığımız “boğa piyasasının başlangıcı” gibi yorumlarla forex piyasasında da karşılaşmak mümkündür.

Boğa Piyasası üş aşamada ilerler.

Birinci aşaması toplama olarak ifade edilir.  Zararda olan ve cesareti kırılmış yatırımcılar tarafından satışı gerçekleştirilen değeri çok ucuz malların büyük yatırımcılar tarafından toplanmaya başladığı aşamadır.  Bu aşama yükselişin erken aşamasıdır, ve hala belirgin bir trend oluşmuş değildir.

İkinci aşama ise alım aşamasıdır. Toplama aşamasının tamamlanmasıyla beraber fiyatlarda hareket gören diğer yatırımcıların da alım  dalgasına eşlik ettiği ve işlem hacimlerinin arttığı aşamadır.

Üçüncü aşama ise doygunluk aşamasıdır. Alım dalgasının artışıyla piyasada alımı devam ettirecek alıcının kalmaması nedeni ile piyasa doyuma ulaşmıştır. Hacim artışıyla piyasa belirli bir doygunluğa ulaşmıştır ve piyasada alıcı oldukça azalmıştır. Bu durum Boğa Piyasasının sonuna gelindiğini gösterir, ardından sert düşüş dalgasının başlaması beklenebilir.

Boğa piyasası çoğu zaman son alıcıların tamamını oyun dışına atacak güçte bir düşüş dalgasının başlamasıyla sonlanır. Bu durum piyasa dilinde “Balonun Patlaması” olarak adlandırılır.

Bu piyasanın tersi Ayı Piyasasıdır.

 

Bir Cevap Yazın