Bitcoin Nedir?

Bitcoin Nedir?

Hayatımıza yaklaşık on sene önce Satoshi Nakamato takma adıyla bilinen gerçek kimliği  bilinmeyen  bir programcı tarafından giren, günümüzde fazlasıyla ilgi duyulan bir sistem yeni bir teknoloji, Bitcoin.

Küresel piyasalarda, Dolar ve Euro’ya alternatif olarak lanse edilen Bitcoin’in sembolü ฿’dir, Uluslararası kısaltması ise BTC olan, Bitcoin aslında bir sanal para birimidir. Bitcoin’in bir Merkez Bankası veya  diğer resmi kuruluşlarla ilgisi yoktur.

Bitcoin yerel para birimleriylealınıp satılabiliyor ve herhangi bir orta kurumun varlığına gereksinim duymadan, dijital olarak transferi yapılabiliyor.

Dünya üzerinde internet ağı erişimi olan herhangi bir insan Bitcoin sisteminde bu parayı üretebilir, alıp başkasına gönderebilir. Ancak Bitcoini de diğer para birimlerinde olduğu gibi piyasa tarafından belirlenmiş olan bir değeri var. Şu an için bir Bitcoin, 4100 dolar, Bunun TL olarak karşılığı  ise 14.800 TL’dir.

Bircoin parasının üretimi madencilik yapılarak elde ediliyor. Bitcon aynı bir maden gibi yazılım içerisinde bulunuyor, yazılıyor, çıkartılıyor ve işleniyor. Tasarım itibarıyle dünyada maksimum 21 milyon adet Bitcoin üretilebilecek. Sonu olan bir sistem olmasından kaynaklı da aslında Bitcoin’de enflasyon riski oldukça düşük.

Peki Bitcoin Nasıl Kullanılıyor?

Bir Cevap Yazın