Girişimciyi Başarıya Götüren Şey Nedir?

Girişimciyi Başarıya Götüren Şey Nedir?

Hiç kimse kusursuz değildir. Elbetteki hatalarımız olacaktır. Girişimcilik içinde aynı şey geçerlidir. Hiç kimse ilk girişimcilik faaliyetinde yüzde yüz başarılı olabilecek diye bir şart yoktur.  Girişimcilikte bulunmadan önce yapacağımız işi iyi bilmeliyiz. Kesin kararlı, kendimizden emin ve cesur olmalıyız.  İlk girişim faaliyetimiz başarılı olmasada pes etmemeli nerede, nasıl hatalar yaptığımızı bilmeli bunu tekrarını yaşamamak için çok dikktali olmalıyız.

Başarısız olmak girişimci olmanın bir parçasıdır. Bunu anlarsanız, bu başarısızlıkları alır ve öğrendiğiniz deneyimler olarak kullanırsınız. Gerçek dünyada yaşanılan deneyimler ve başarısızlıklar,  size bildiğinizden  çok daha fazla şey öğretir.

Bu konuda araştırma yaparsanız göreceksiniz; hedefine hiç tökezlemeden, hiç bir zorluk çekmeden ulaşan girişimci diye bir şey yoktur. İstedikleri sonucu alanlar başarısızlıklarından gereken dersi çıkarıp  yoluna devam edenlerdir.

Bu işte başarılı olmak için öncelikle kararınız net olmalı. Kararınız kesinse azminiz hiç bitmemeli, kesinlikle azimli olmalısınız ki karşınıza çıkabilecek güçlükleri isteyerek ve kolayca aşabilesiniz.

Azim den sonra  işinize tutkuyla bağlı olmak zorundasınız. Kesinlikle istekli bu işi yapacak tutkuda olmalı, pes etmeyi asla düşünmemelisiniz. Yağacağınız işi kesinlikle seviyor olmalısınız. Eğer yaptığınız işe tamamen tutkuyla bağlı değilseniz, karşınıza çıkan stres ve zorlu engeller omuzlarınızdaki yükü artırır ve sonunda çökmenize sebep olur.

Başarılı bir girişimci olmak, işimizi büyütmek yada satışlarımızı artırmak  istiyorsak;  hedefimizi belirlememiz gerekiyor.  Belirlediğimiz hedefler dahilinde hareket edip çalışmalarımızı ona göre yapmalıyız.

Hedefimizi belirledikten sonra karşımıza çıkabilecek riskleri düşünmeli, iyi hesap yapıp ona göre risk almalıyız. Risk almaktan korkmamalıyız.  Çevremizde girişimcilikle ilgili bazı araştırmalar yaparsak en başarılı girişimcilerin aldıkları riskler sayesinde fazlasıyla kazandıklarını görürüz.  Büyük risklere girip karşılığınıda oldukça büyük alan girişimciler mevcuttur.  Pek çok kişi az bir parayla yeni bir işletme kurmanın olası olmadığını düşünür ancak risk almaktan korkmayanlar sınırlı fonlama gibi şeyleri bir engel olarak görmezler.  Risk almak birazda yapacağımız işte bilinçli olmamızı gerektirir, ne gibi risklerle karşılaşacağımızı kestirebilirsek işimizde oldukça başarılı olabiliriz.

Kendinize güvenerek bu işe girmelisiniz. Başarılı girişimcilerin kendine olan güveni fazlasıyla güçlüdür.  Kendine güvenleri yüksek olan girişimciler, en stresli ve en zorlu koşullar altında bile işlerini başarıyla tamamlarlar. Unutmayın ki büyük zorlukların ödülü de büyük olur. Özgüven sahibi olmak, kendine inanmak girişimcilerin sahip olması gereken en önemli özelliklerden biridir. Kendine güvenen insanlar zorluklar karşısında yılmaz, ufak tefek hatalarından dolayı umutsuzluğa kapılmaz, başkalarının olumsuz sözlerinden ötürü fikir değiştirmezler.

Piyasayı ve sektörleri sıkı sıkya takip etmelisiniz. Piyasa haberlerini, sektör haberlerini,  gazeteler ve kitaplar okuyarak öğrenmenizi hızlandırın.   Sürekli öğrenmeye açık olmalı kendinizi öğrenerek eğitmelisiniz. Devamlı öğrenirseniz o hızla da gelişir güçlenirsiniz. Kendinizi bu konuda çok hızlı yetiştirirsiniz. Bazı şeyleri çevrenizden daha hızlı düşünüp, daha önce yapabilirsiniz.  Böylelikle her zaman rakiplerinizin önünde olur, onların sizi geçmesine fırsat vermezsiniz.

Zamanınızı iyi değerlendirebilmeliniz. Çalışmak için ayırdığınız süre boyunca, sistemli ve düzenli bir şekilde,  gerektiği kadar mola vermeyi de ihmal etmeyerek, sadece işinizi yapmalısınız. Kendinizi işinize bağlayıp ailenizi kesinlikle ihmat etmemeli, sosyal ilişkilerinize de zaman ayırabilmelisiniz. Bunu çok iyi planlamalar yaparak başarabilirsiniz.

Çevrenizi genişletin size ve işinize zarar verecek insanlardan biraz daha uzak olun. Sizi geliştirecek, ileriye götürecek insanlarla beraber iyi ilişkiler kurmaya çalışın.

Başarılı girişimciler başarısızlıktan korkmazlar, bir şey istedikleri gibi gitmediği zaman umutsuzluğa düşmez, inanç ve güvenlerini kaybetmezler. Başarıya ulaşmak için hep gayretle, azimle ve tutkuyla hedeflerine ulaşmayı çabalarlar. Aldıkları risklerle sonucunda başarıya ulaşırlar.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: