Girişimcilik Nedir?

Girişimcilik Nedir?

“Girişimcilik Nedir?” sorusu günümüzde hele hele internet ortamında cevabı çok arananlar arasında olan bir sorudur. İnsanlar adeta girişimci olmak için yarışa girmişlerdir. Günümüz hayat şartları ve  özel sektörün zorluğu insanları girişimci olmaya yöneltmiştir.  Çevremde gördüklerimden yola çıkarak, insanlar eskiden “nerde çalışabilirim?” diye düşünürken şimdi “nasıl bir iş kurarım?” düşüncesine girmişlerdir.

Girişimcilik sözcüğünü kolay anlaşılabilir bir şekilde “insanın kendi işini kurabilmek için göstertiği çaba ” şeklinde açıklayabiliriz ve bu gerçekten zor bir iştir. Her zaman başarıyla sonuçlanmaz. İyi ve başarılı bir girişimci olabilmek ve ticari kazanç elde edebilmek için  güçlü bir araştırma yapmak kesin kararlı olmak gerekir. Buna göre karşısına çıkabilecek tüm risklerin hesabını yaparak hareket etmelidir. Risk almaktan korkmamalı cesaretli olmak ve sonucun olumlu yada olumsuz olabileceği ihtimallerini bilerek her şeyi göze almak gerekir. Başarıya ulaşabilmek için hızlı düşünmek, doğru ve hızlı karar verebilmek, azimli ve güçlü olmak, kendine güvenmek şarttır.

Başarılı bir girişimci, risk alır,  etrafına farklı bir bakış açısıyla bakarak yenilikleri fark edip fırsatları değerlendirerek, fikrini hayata geçirip ekonomiye katkıda bulunan kişidir. Bunu yapan gişimciler genelde farklı düşünen ve farklı projeler üreten kişilerdir.  Kısacası girişimci, fırsatları kollayan ve onları yakaladığında her tür riski alarak fikrini gerçekleştirmeye çalışandır.

Girişimcilere destek olan pek çok vakıf, kurum ve kuruluşlar vardır. Girişim yapmak isteyenler bu kurum ve kuruluşlar hakkında araştırma yaparak destek alabilirler.

 

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: