Acele Giden Ecele Gider Atasözünün Anlamı Nedir?

Acele Giden Ecele Gider Atasözünün Anlamı Ne Demek? Bize Nasıl Bir Öğüt Verir? “Acele Giden Ecele Gider” Atasözünün Cümle İçinde Kullanılmasına Nasıl Örnekler Verebiliriz?

Acele Giden Ecele Gider Atasözünün Anlamı; Sabır, kültürümüzde genişçe yer bulan ve sıklıkla övülen bir erdemdir. Dolayısıyla dilimizde sabrın ve sebatın önemini vurgulayan, aceleciliğin sakıncalarından bahseden pek çok atasözümüz bulunmaktadır. Acele giden, ecele gider atasözü de bunlardan biridir.

Acele giden, ecele gider atasözünün anlamı nedir, bize nasıl bir öğüt vermektedir? Bir işte acele etmek dikkatimizi dağıtır, daha dağınık iş yapmamıza neden olur. Acele ile işimizi bitirelim derken başka bir yeri unutabiliriz, sonrasında daha büyük sorunlar yaşarız, mahçup oluruz. Bu yüzden hızlı olmamalı, işlerimizi yaparken gayet sabırla ve dikkatle yapmalıyız.

Acele etmek, bir işin hızla sonuçlandırılmasını sağlasa da, çok kötü sonuçlara da yol açabilir. Bu atasözündeki “ecele gider” kısmı hem mecaz hem de gerçek anlamında kullanılabilir. 

Daha çabuk sonuç almak amacıyla işini hızlı yapan kötü sonuç alabilir. Bir hedefe varmakta sabırlı değil de aceleci olmanın ölümcül sonuçlar doğurabileceğini ifade eden bir atasözüdür. Ölümcül sonuçlar derken ifade edilmek istenen kimi zaman gerçek ve somut anlamda ölüm iken, kimi zaman da mecazi bir ölümdür. Acele ile araba kullanmanın bir kaza ile ölüme yol açması da, aceleyle savruk biçimde yapılmış işlerin doğurduğu kötü sonuçlar da buna örnektir.

Kısaca Acele Giden Ecele Gider Atasözünün Anlamı; Yapılan bir işi tamamlamakta aceleci davranmak, istenmeyen durumlar doğurur. anlamına gelir. Yani Daha çabuk sonuç almak amacıyla işini hızlı yapan kötü sonuç alabilir.

“Acele Giden Ecele Gider” Atasözünün Cümle İçinde Kullanılmasına Örnek Verecek Olursak;

Anneannem hep bana “acele etme, ‘acele giden ecele gider'” derdi.

Bu gün okulda, “acele giden ecele gider” atasözünün anlamını öğrendik

acele giden ecele gider, acele giden ecele gider atasözünün anlamı, atasözü, atasözü anlamları, atasözü ödevi, atasözleri cümle içinde kullanımı, atasöleri ve anlamları,

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: