Ayı Piyasası

Ayı Piyasası Nedir ?

İngilizce bearish market olarak adlandırılan, ayı piyasası kavramı bütün finansal piyasalar için (hisse senetleri, tahvil piyasası) sıkça kullanılan bir terimdir. Bu piyasa, genellikle piyasaların karamsar durumda olduğu, fiyatların uzun bir süre daha düşüş trendinde olacağı beklentisi olduğu durumlarda kullanılır.

Ayı piyasasının varlığından bahsedebilmek için bir zirveden % 20 oranında düşüş meydana gelmesi gerekmektedir. Böyle bir durumla karşılaşıldığı zaman, piyasada kötümserlik hakim olmaya başlar ve satıcıların sayısı artar. Dolayısıyla fiyatlarda da gerileme bariz bir şekilde görülmeye başlar.

Ayı piyasasında yatırımcıların satışa geçmeye başladığı ve fiyatların artık düşüşe geçeceği düşüncesinin hakim olduğu söylenebilir. Ayı piyasasında fiyatlarda talebin azalmasına da bağlı olarak düşüşler gözlenecektir. Kötümser bir havanın hakim olduğu ayı eğilimi etkisini gösterdikçe de fiyatlar düşmeye devam edecektir. Aynı zamanda piyasada satışlar çoğunlukta görülecektir. Yatırım aracının fiyat grafiğine bakıldığı zaman da aşağı yönlü bir hareket gözlenecektir. (Ayı Piyasasında  satışlar güçlü olduğu için fiyatlar hızla değer kaybeder.)

Ayı piyasasındaki ürünlere talebin azalmasıyla fiyatlar da düşmeye devam etmektedir. Ayı piyasasının ne kadar süreceği hakkında genel bir kanı olmamakla birlikte, fiyatların uzun bir süre daha düşmeye devam edeceği beklenir.

Altın ayı piyasası denildiğinde ise altın fiyatlarının uzun süre düşük kalmasının beklendiğini anlayabiliriz.

Borsa ayı piyasası denildiğinde de benzer şekilde endeksin uzun süre düşük seviyelerde seyredeceğini ve hisse senetlerini aşağı yönlü eğilim gösterdiği anlaşılır.

Ayı piyasasının oluşumunda;

Yatırımcıların piyasa fiyatlarının zirve yaptığını düşünüp satışa başlamaları ve ilk satışlarla birlikte piyasanın düşmeye başladığını sezip diğer yatırımcılarında satış yapmasıyla birlikte oluşan panik havası, satışların  hız kazanmasına sebep olur ve fiyatlarda daha büyük düşüşler gözlenir.

Son aşamada ise; yatırımcılar tarafından fiyatların yeteri kadar düştüğü ve ucuzladığı düşünülür. Bu durumdan faydalanmak isteyen  yatırımcıların alımlarıyla birlikte piyasa yeniden canlanmaya başlar. Kötü gelişmelerin sonunun geldiği düşünülür ve alıcılar hızla alım yapmaya başlarlar.

Bir Cevap Yazın