Bitcoin Nasıl Kullanılıyor?

 Bitcoin Nasıl Kullanılıyor?

Bitcoin cep telefonu, bilgisayar veya internet üzerinde bulunan servis sağlayıcılar aracılığıyla, oldukça kolay bir şekilde açılan sanal cüzdanlarda biriktiriliyor.  Kredi kartı, Pay Pal gibi uygulamalarda devreye giren, üçüncü şahıs servislerde bu uygulamada mevcut olmadığı için Bitcoin’i tercih etmeye başlayanlar, bu para biriminin daha güvenli, basit ve ucuz olduğunu savunuyorlar. Gerçek paraya kıyasla taşınması da daha kolay. Çünkü milyonlarca dolar değerindeki Bitcoin’e küçük bir hafıza yeterli olabiliyor. Dilediğiniz kadar cüzdan oluşturabiliyorsunuz. Kişi başına cüzdan sınırı bulunmuyor.  Üstelik oluşturacağınız cüzdan için özel bilgilerinizi vermenize de gerek yok. Oluşturacağınız bu sanal cüzdan ile para alabilir, para gönderebilir hatta alış veriş  yapabilirsiniz.

Bitcoin bu teknolojileri kullanarak, herkesin kullanabileceği hızlı ve son derece güvenilir bir ödeme ağı sağlamaktadır.

Bitcoin’in bazı riskleri de yok değil tabi ki;

Blockchain adı verilen yüksek şifreleme teknolojili bir sistem sayesinde de bir kişinin ne kadar parası var, ne kadar parayla ne aldı gibi kişisel bilgilere ulaşılamıyor. Verilerin izi sürülemiyor.  Bu sebeple Bitcoin aracılığıyla uyuşturucu gibi yasal olmayan maddelerin alım satımının da yapıldığı biliniyor. Bazı hükümetler bu sebepten dolayı Bitcoin’e şiddetle karşı çıkıyor.  Taşıdığı diğer bir risk de, Bitcoin cüzdanınız ele geçirildiği veya Bitcoinlerinizi kaybettiğiniz takdirde, reel para birimlerinde olduğu gibi bir geri alabilme mekanizmasının bulunmamasıdır.

Her İsteyen Bitcoin Üretebilir mi?

Bir Cevap Yazın