Kitlesel Fonlama Sistemi Nedir?

 Kitlesel Fonlama Sistemi Nedir?

Kitlesel Fonlama Sistemi sayesinde, projeleri bulunan ve finansmana ihtiyaç duyan girişimciler ve yatırımcılar elektronik ortamda buluşacak. Böylelikle Girişimcinin projesi kitlesel fonlama yöntemi ile yatırıma dönüşmüş olacak. Bu sistem ile projeniz ya da vaadiniz için gereken parayı, küçük paylar halinde destekçilerinizden topluyorsunuz. Bu sistem ile gerçekleştirilmesi planlanan projeler için gereken maddi destek toplanmakta, bu projelerin riskleri azalmakta, bireysel destekçileri sayesinde internet üzerinden finansman sağlanmaktadır. Yani aslında projeye destek verenler o ürünü bireysel olarak fonlarlar.

Türkiye’de uygulamaya geçirilecek olan kitle fonlaması sistemi, başta teknoloji odaklı yatırımlar olmak üzere, tüm sektörlerle ilgili projeleri elektronik ortamda yatırımcılarla buluşturarak, finansmana ihtiyacı olan girişimcilerin fikirlerinin hayata geçirilmesinde önemli bir fırsat sunacak.  Kitle fonlaması sistemi aracılığıyla tecrübe sahibi yatırımcılarla tecrübesiz yatırımcıların bir araya gelmesi sağlanacak.

Başta teknoloji odaklı yatırımlar olmak üzere, tüm sektörlerde erken aşamada finansmana ihtiyaç duyan girişimcilere kaynak sağlamayı amaçlayan sistem, fikri bulunan ancak kaynağı yetersiz girişimcileri yatırımcılarla buluşturacak.
Kitlesel fonlama, yaptığınız projeyi hayata geçirmek için faydalı bir araç. Bu yöntemle, ürünü destekleyicileriniz ile interaktif olarak şekillendirme yapabiliyorsunuz. Böylece prototipi test etmiş oluyorsunuz ve ihtiyacı tam karşılayacak ürünü geliştirme fırsatınız oluyor.

Bu sistem sermaye piyasalarında kaynak toplanmasına imkan sağlanacak. Sermayenin toplanmasında finansal katkısı bulunan destekçiler, sadece bağış yapabildiği gibi aynı zamanda yatırım yaptığı projeden hisse veya ilk üretim ya da hizmet kazancı karşılığında da destek olabiliyor. Ayrıca destekçiler, başarıya ulaşmanız halinde, ürünün ağızdan ağıza yayılması için birer pazarlama elçisine de dönüşüyorlar. Borç yerine elinizde fon ile işe başlayabilmek ise işin başka bir boyutu.

Kitle fonlaması faaliyeti, kanun uyarınca Sermaye Piyasası Kurulu’nca  kurulmasına izin verilecek kitle fonlaması platformları aracılığıyla gerçekleşecek. Proje fikirlerine platform üzerinde yer verilecek. Katılmak isteyen fon sağlayıcılara yazılı ve görsel bilgiler sunulacak ve paranın ne şekilde yatırılacağı duyurulacak. Toplanması beklenen fon tutarının tamamlanmasından sonra ilgili şirkete paranın aktarılması sağlanacak.

Bir Cevap Yazın