Her İsteyen Bitcoin Üretebilir mi?

Her İsteyen Bitcoin Üretebilir mi?

Evet, elinde bir bilgisayar ve internet ağı olan bulunan herkes “Rig” adı verilen cihazı satın alıp, ilgili yazılımı yükleyip bazı kurulumları yaptıktan sonra Bitcoin üretebilir. Bu cihaz birden fazla ekran kartının bir araya gelmesiyle oluşuyor. Cihaz da yapılması gereken kurulum ve işlemleri yaptıktan sonra siz günlük işlerinize devam ederken cihaz da bitcoin üretiyor. Bu üretme sürecine Bitcoin madenciliği deniliyor. Bitcoin çıkarma işlemine de Bitcoin Mining (Bitcoin kazma) işlemi adı verilir. Bitcoin madenciliği oldukça zor ve çok miktarda işlemci gücü gerektiriyor ve zorluğu giderek artıyor, bu olurken de ödül miktarı azalıyor.

Günümüzde Bitcoin çok popüler hale geldiğinden büyük çoğunluğu Çin merkezli olan büyük Bitcoin Mining firmaları kurulmuştur. Bu firmalar büyük veri merkezleri kurmuş ve bu merkezlerde büyük bir hızda madencilik işlemi yapmaktadırlar. Bu sebeple bireylerin tek başına Madencilik işlemi yapması artık çok mantıklı veya kârlı değildir.

Ancak Bitcoin Madencilik şirketleri çok büyük işlemci gücü ile bu işlemi gerçekleştirdiği için Bitcoin bulma şansları tek bir bilgisayarda bunu yapan kişilere göre çok daha yüksektir.

Bu para fiziksel olarak herhangi bir merkez bankası tarafından üretilmez. Üretiminde kendine özgü kurallar vardır. Amaç, bilgisayarınıza özelliği olan bir sayıyı aratıp buldurmanızdan ibarettir. Bu sayıyı özellikli kılan şey ise, bulunmasının oldukça zor olması ve bulmanın gittikçe zorlaşmasıdır.  Bu zorluğun sebebi ise Bitcoin protokolü tasarlanırken, Satoshi Nakamoto tarafından ayarlanmış bir güvenlik önlemi oluşturulmasından dolayıdır. Bunun nedeni ise  herkes kafasına göre “Bitcoin basma” işlemini gerçekleştiremesin (ve/veya Blockchain’i manipüle edemesin…) diyedir. Sistem en başından kurulurken sınırlı para üretimi üzerine dizayn edilmiştir. Madenciler ne kadar çalışırsa çalışsınlar maksimum 21 Milyon Bitcoin üretilebilirler. Sistem tüm para üretimini 2140 yılında sonlanacak şekilde kurgulamıştır.

Bir Cevap Yazın